Tartu Ülikooli muuseumi programm

Tartu Ülikooli muuseum on tARTuFFi selleaastane partner, rikastades programmi nii muuseumimajades pakutavate ekskursioonide, planetaariumietenduste kui raekoja platsi vestlusringidega. Kogu programm on saanud inspiratsiooni Tartu Ülikooli muuseumi tänavusest aastanäitusest „Maailma mõõtmine“, mis kõneleb kuue Eesti päritolu maailmaränduri kaotustest ja võitudest, hirmudest ja eelarvamustest ning üleelamistest ja õnnestumistest. Raekoja platsi vestlusringid võtavad „Maailma mõõtmise“ teemat kõige laiemal võimalikul moel vaagida, kõneldes erinevatel haakuvatel teemadel.

Ühtlasi kuulutab muuseum välja, et kõik tARTuFFi fännid, kes külastavad sel nädalal Tartu Ülikooli muuseumit toomkirikus, saavad nii muuseumisse kui tornidesse sooduspiletiga 3 eurot!  Märksõnaks on “tARTuff”.

Teisipäev 2. august

17.30 Vestlusring: Maailma mõõtmine: „On the road“ – ohud ja konfliktid

Kõneleme teel olekust ja võimalikest ohusituatsioonidest, kuhu maailmarändur võib sattuda. Oht või konflikt saab alguse kokkupuutest võõraga, olgu see inimene või loom.

Sergei Põlme (PhD bioloogia ala) on Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zoosüstemaatika peaspetsialist ning reisiraamatu „Minu Prantsuse-Guajaana“ autor. Uurinud pikemat aega loodust Ladina-Ameerikas, ent rännanud üle ilma.

Mart Viires on Eesti diplomaat, hariduselt semiootik ja kulturoloog. 2011-2012 oli lähetatud Afganistani pealinna Kabuli Eesti kaitsenõunikuks ning toetama sealset kaitseministeeriumi.

Anu Põldsam (PhD usuteaduste alal) on Tartu Ülikooli Usuteaduskonna judaistika lektor ning usuteaduste doktor. Elanud pikemat aega Jeruusalemmas ning omandanud ka kohaliku keele. Tegeleb võimsa tuletantsuga.

Kolmapäev 3. august 

17.30 Vestlusring: Maailma mõõtmine: meie jalajälg piiri taga

Räägime reisimise varjukülgedest, globaliseeruva maailma mõjust, võimalusest elada vähesega ning olla tundlik ümbritseva suhtes.

Maryliis Teinfeldt on erialalt rätsep ja sügisest Tartu tekstiilidisaini tudeng. Lisaks askeldab ta oma veebikodus nullkulu.ee, kus on kaks põhiteemat – veganlus ja keskkonnateadlik elamine.

Ülar Smaddy Allas on Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi erakorraline teadur, maailmarändur ja DJ. Mitmete vahvate Maailmamustrite pidude meeleolulooja ning reisiraamatu „Seitsme imega ümber maailma“ autor.

Veljo Runnel  on Tartu Ülikooli loodusmuuseumi peaekspert, tuntud loodushäälte lindistaja ning projekti Foodwebi üks eestvedajaid, mis tegeleb meie toidulaua keskkonnamõjudega. 

Neljapäev 4. august 

16.00 Tartu Ülikooli muuseumi ekskursioon näitusel „Maailma mõõtmine: armastuse fookus“

Tartu Ülikooli muuseumi ekskursioon saab inspiratsiooni muuseumi aastanäitusest “Maailma mõõtmine”, mille keskmes on Eesti päritolu maadeuurijad, kes avastasid kaugeid maid ja kultuure nii Aafrikas, Antarktikas kui ka Vaikse ookeani saartel. Ekskursioon pöörab tähelepanu armastusele läbi laias ilmas rändamise prisma ning loob selle kaudu lisatähendusi näitusel käsitletud ekspeditsioonidele ning maadeuurijate lugudele. Sissepääs sooduspiletiga (4 eurot).

17.30 Vestlusring: Maailma mõõtmine: globaalne kodanik ja tema vastutus

Võtame vaagida globaalse kodaniku ja tema võimaliku vastutuse. Millised on globaalse eestlase õigused ja kohustused?

Henri Kõiv on Müürilehe tegev- ja sotsiaaliatoimetaja ning kirjandusfestivali Prima Vista kommunikatsioonijuht. Mitmete sotsiaalselt tundlike artiklite autor.

Martin Noorkõiv on Sihtasutus Domus Dorpatensise tegevjuht. Elanud või töötanud lühemat või pikemat aega Šveitsis, Taanis ja Indias. Reisinud läbi Lähis-Ida, Põhja-Aafrika ning suurema osa Euroopa riikidest.

Helleka Koppel on Rakendusliku Antropoloogia Keskuse üks asutajaliikmeid. Tema töö seljakotirändamisest Austraalias on pälvinud ajakirjanduse tähelepanu. Helleka usub antropoloogide võimesse maailma paremaks muuta.

23.00 linastub Toomemäe tornides Werner Herzogi „Fitzcarraldo“

Reede 5. august

15.00 Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ekskursioon armastuse erinevatest vormidest antiikajal

Ekskursioon Tartu Ülikooli kunstimuuseumis keskendub armastuse teemale antiikajal. Kunstimuuseumi võrratu skulptuurikogu on lähtepunktiks antiikaja Jumalate armulugudest kõnelemisele. Ühtlasi annab ekskursioon ülevaate armastusest ja selle erinevatest vormidest Vana-Kreeka ühiskonnas. Sissepääs piletiga (2 eurot).

17.30 Vestlusring: Maailma mõõtmine: maailmaränduritest naised

Maailma mõõtmise“ näitusel on kajastatud eelkõige meessoost maailmarändurid, ent maailma on avardanud ka naised. Võtame arutluse alla naiste rolli meie silmapiiri avardamisel läbi isikliku prisma ja kogemuse.

Mirjam Somelar on kultuurireiside giid, kes on 10 aastat Eesti turismigruppe juhtinud nii Euroopas, Aasias kui Ameerikas. Viimase aasta on Mirjam suuresti Tartus püsinud, et kahe pisikese maailmaavastaja juhendamisel elu ja ilmamaad hoopis uue külje pealt tundma õppida.

Eveliis Padar on sotsioloogia doktorant, võistlustantsija ning kaitseliitlane. Tööst ja maailma avastamise kirest tulenevalt sai temast kunagi ka maailmarändur, kelle meelispaigad on need, kuhu perega puhkusele väga ei sõideta, sest pole piisavalt kauge, piisavalt kaasaegne & mugav või piisavalt tuttav. Eveliis naases äsja Türgi imedemaalt.

Minna Hint on kunstnik, kes loob nii filme kui installatsioone põletavatel teemadel ning osaleb sotsiaalselt tundlikes projektides. Tema teoste uhked omanikud on nii Tartu Kunstimuuseum, Eesti Rahva Muuseum kui Eesti Kunstimuuseum.

Laupäev 6. august 

16.00 Tartu tähetorni romantiline planetaariumietendus „Lugusid Veenuselt ja Marsilt“

Tartu tähetorni romantilisel planetaariumietendusel „Lugusid Veenuselt ja Marsilt“ kõneldakse kunstliku tähistaeva all taevakehadega seotud armastuslugudest nii mütoloogias kui ulmefilmides- ja kirjanduses. Kuigi tähistaeva all istumist võib pidada juba iseenesestki väga romantiliseks, siis seekord pakub etendus lisaks ka lugusid Zeusi silmarõõmudest ja Marsi printsessidest. Sissepääs piletiga (2 eurot).

17.30 Vestlusring: Maailma mõõtmine: oma ja võõras, armas ja sõber

Maailmarändurid puutuvad kokku oma ja võõra teemaga, eelarvamuste ja hirmudega. Nendega silmitsiseis on selle paneeli teema, mis räägib piiridest ja nende ületamisest armastuse ja sõpruse kaasabil.

Jaanika Jaanits on Eesti Rahva Muuseumi produtsent ning tegev Rakendusliku Antropoloogia Keskuses. Korraldab Maailmafilmi ning õpib Tallinna Ülikoolis andragoogikat.

Andreas McKeough on Helsingi Ülikooli doktorant ning õpetab Tartu Soome koolis ja Tartu Rahvusvahelises Koolis. Andreas on Psühhodisko eestvedaja ja Psühhoteegi rajaja.

Joonas Hellerma on Eesti Rahvusringhäälingus kultuurisaadete toimetaja ja saatejuht. Toimetab muusikasaadet MI ja on sisuka ning sügava saate „Plekktrumm“ saatejuht. Üks parimaid mõtestajaid ja vestlejaid praegusel telemaastikul.

 

UT160501AT1230  Perepäev "Hullu Teadlase tagasitulek rännakult!" Lossi 25 Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool   *** Local Caption *** Tartu Ülikooli muuseum