Tüdruk, kes päästis mu elu

Flickan som räddade mitt liv

Režissöör:
Hogir Hirori
Pikkus:
1.19
Aasta:
2016
Riik:
Rootsi
Keel:
rootsi ja kurdi
Subtiitrid:
inglise

Linastub

  • 03.08 kell 19:00 Athena keskus

Sünopsis

Kurdi päritolu dokumentalist Hogir Hirori elab koos oma lapseootel naisega Rootsis. 2014. aasta suvel, kui ISIS sunnib Iraagis elavad jeziidid põgenema, otsustab Hirori sõita Põhja-Iraaki seda filmima. Kohale jõudes avaneb tal võimalus lennata päästehelikopteriga Shengali mägedesse, kus jeziidid on ISISe piiramisrõngasse jäänud.

Ilmselgelt kõrge ohutasemega sõit paneb ta mõtlema kodus ootavale rasedale naisele, kuid samas ei saa ükski dokumentalist sellist võimalust käest lasta. Teel kopterini märkab ta aga üksinda valudes piinlevat tüdrukut. Üritades tüdrukule abi otsida ei jõua Hirori enam päästekopterile, see aga päästab tema elu.

Juhtunut hiljem mõistes soovib ta oma elupäästja üles otsida, kuid teab paraku vaid tema eesnime, kümnete tuhandete põgenike keskel. Jeziidid on väike usulahk Lähis-Idas, keda islamiäärmuslased peavad kuradikummardajateks. Kui ISIS nende linnadesse tungis, oli neil valida surma asemel kahe võimaluse vahel: kas astuda islami usku või võtta ette põgenemisteekond üle jeziididele püha Shengali mäeaheliku kõrvetava kõrbepäikese all, lootuses jõuda päästva Türgi piirini.

See on film ootamatult vahetunud rollidest, inimlikest nõrkustest ja kiindumustest, kus filmi autor, ka ise kunagi lapsena Iraagist sõja eest pagenu, elab taas läbi enda põgenikuteekonna võimatud emotsioonid ja raskusi trotsivad lootused.