Janis: Väike kurb tüdruk

Janis: Little Girl Blue

Režissöör:
Amy Berg
Pikkus:
1.46
Aasta:
2015
Riik:
USA
Keel:
inglise

Linastub

  • 02.08 kell 19:00 Athena keskus

Sünopsis

Amy Bergi („Deliver Us from Evil“) dokumentaalfilm Janis Joplinist algab bluusikuninganna enda sõnadega: „Mul õnnestus oma 27. sünnipäev märkamatult mööda saata“ – sõnad, mis viitavad ilmselgelt n-ö 27 klubisse kuulumisele ja omandavad seetõttu 103 tundeküllast minutit hiljem hoopis teistsuguse tooni.

„Janis: Väike kurb tüdruk“ koosneb vestlustest Janise lähedastega ja värvikatest arhiivimaterjalidest, meenutades võrdlusena samuti eelmisel aastal valminud Asif Kapadia dokfilmi Amy Winehouse’ist. Kuid kui Kapadia esitas meile sissevaate väljastpoolt, konstrueerib Berg väljavaate seestpoolt – filmi läbivaks narratiiviks on Joplini poolt kodustele saadetud kirjad, mis visandavad pildi tema õrnast, kuid rikkast mõttemaailmast ning igapäevastest lahingutest ebakindluse ja enesekriitilisusega, mis päädisid viimaks mitme sõltuvuse tekkimisega.

Selles mõttes oleks kõnekam ja asjakohasem võrdlus Brett Morgeni „Cobain: Montage of Heckiga“, mis suudab samuti mitmeid põlvkondi mõjutanud muusikaikooni tutvustada avalikkusele varjatud isiklikust ja inimlikust küljest. Sõna otseses mõttes värvikireva Joplini võimsa hääle ja lavapersooni taga peitus – nagu filmi pealkirigi viitab – väike kurb tüdruk, kelle jaoks oli kõige olulisem lähedaste heakskiit ja tunnustus.